ניהול השקעות

 

השוק עולה רוב הזמן, אבל אי אפשר לתזמן אותו ( ווארן באפט )

אחד המקצועות בהן יש משמעות מכרעת לניסיון בתחום זה ניהול השקעות. ניסיון לא ניתן לרכוש בשום אוניברסיטה או קורס, ניתן רק ללמוד מאנשים שחוו ניסיון רב שנים, אבל ההתמודדות עם תסריטים דומים בדרך כלל נדונה לכישלון. מי שמנסה להשקיע לפי הגיון צרוף, ילמד מהר (ובד"כ בדרך הקשה…) שההיגיון הסביר שעליו גדלנו, לא כל כך מתפקד בהשקעות. ממליץ לכם לקרוא את ספריו של זוכה פרס נובל פרופ' דניאל כהנמן (בחלק מהמחקרים השתתף חברו פרופ' עמוס טברסקי ז"ל ) שמנסה להסביר תופעות בשוק ההון שמנוגדות להגיון הצרוף שכלכלה מבוססת עליו.

לדוגמא, מלחמה נחשבת "רעשי רקע" שלא תומכים בשגשוג כלכלי במשק ושוק ההון אמור לשקף זאת, וראה זה פלא, בכל המלחמות, ביום הראשון, לכל היותר ביומיים הראשונים, יש אכן ירידות ואח"כ השוק עולה ומקזז את הירידות ואף עולה מעבר לזה, נשמע סביר, הגיוני…? זה שוק ההון.

לכן אני טוען , ואומר זאת לכל שומעיי כולל סטודנטים ,לקוחות והקהל הרחב, שאין לנו, אנשי שוק ההון המקצועיים , יכולת ניבוי טובה יותר משל כל אחד אחר. יש לנו כלים טובים ומקצועיים לנתח טוב יותר תסריטים צפויים לאור מידע נתון שגלוי לכולם, אבל יכולת ניבוי כמו לאן השוק ינוע בשבוע הקרוב, אתם כולכם, הציבור הרחב, יודעים לא פחות טוב ממני ומהקולגות שלי בתחום.

משהנחתי הערכה מסוימת, יש לי יכולת טובה יותר להתארגן עם כלים פיננסים מתאימים שמשקפים בהתאמה מרבית את ציפיותיי מהכוון אליו הולך השוק, יש לי יכולת איתור חברות מעניינות, אולם איני יודע מתי שווי החברות שלדעתי הוא גבוה יותר, ישתקף בשווי השוק של החברה, כלומר במחיר מניותיה. יש לנו יכולת לחזק את הערכותינו באמצעות נגזרים כמו אופציות, לגדר סיכונים, אולם "אין ארוחות חינם " , לכל ההגנות האלה יש גם מחיר, כפי שבטוח עולה למי שרוצה להגן על רכושו ומשלם על השקט הנפשי בכך שהוא מוכר את הסיכון לחברת הבטוח.

מאחר ושוק ההון מחייב התמחות לכל דבר ,אני מאמין שמי שמבקש להשקיע ברצינות (ולא "לשחק", או "להמר" ), חייב להשקיע באמצעות אנשי מקצוע שיש להם יכולת מוכחת ומוניטין בתחום.

דומה הדבר שבעת שאיני חש בטוב, למרות שבאינטרנט יש שפע של חומר כיצד לטפל בזה כולל ב"תרופות סבתא", אני הולך לרופא שזו התמחותו ,כפי שאני מצפה שהרופא ישקיע באמצעות אנשי מקצוע ולא יבזבז את זמנו על למוד תחום ההשקעות.

אגב, ניהול השקעות מקצועי יכול גם להתבצע באמצעות קרנות נאמנות, חשוב רק לבחור קרנות שלאורך זמן הוכיחו ביצועים שהיכו את השוק בו הם פועלים.

בהמשך אציג יותר לגבי ניהול השקעות ליחידים או משקיעים "רגילים", ובנוסף על השקעות של משפחות עתירות ממון  ( Family Office  )  בהן יש לנהל בראיה כוללת וגלובלית שמתייחסת לכל ההיבטים המשפחתיים והעסקיים .

שלח

תודה רבה!

פנייתך התקבלה בהצלחה

 

 

שם:

 

*שדה חובה

טלפון:

 

*שדה חובה

דוא"ל:

This field is required.

הודעה:

This field is required.