לא תמיד ירוק זה מגמה שבאופנה, למשל הדולר....

כמו ריטואל קבוע , מדי כמה חודשים , בעשרים השנים האחרונות, הדולר עושה תנודה חדה ( בדרך כלל למטה... ) ושוב אנו נדרשים לפרשנויות , נו אולי הפעם זו נקודת המפנה ממנה אפשר רק לעלות ? כשאנו מביאים את הנימוקים הכי הגיוניים שרק אפשר להעלות על הדעת, הרמה שנוצרה אטרקטיבית לקונים , זה משפר את מאזן הסחר של ארה"ב, זה אינטרס של העולם כולו ,זה מקטין את האינפלציה בארה "ב ,ועוד ועוד, כל משפט זוכה...אך מה לעשות שהמציאות חזקה הרבה יותר מכל הפרשנים.
קצת הסטוריה שאולי תיתן לנו כלים להבין את מה שקרה בדולר ומזה אולי ניתן ללמוד משהו על הצפוי לו
בעתיד. לאחר מלחמת העולם השניה ארה"ב התבססה כמעצמה החזקה בעולם (בין היתר בשל חלקה של ארה "ב בנצחון, עוצמתה הצבאית והכלכלית, משקלה הפוליטי והמדיני החזק בעולם ותרומתה לשיקום כלכלת אירופה , ) הדולר שיקף מצב זה הן בשל המצב הכלכלי ששיקף והן בשל המצב הכלכלי בשאר מדינות העולם שליקקו את הפצעים מהמלחמה ( באירופה במיוחד ) והיו בתהליך שיקום ארוך וכואב שלווה בתמורות חברתיות- כלכליות דרמטיות כחלק ממחיר המלחמה.
הדולר היווה אז כמעט מטבע יחיד לעסקאות בינלאומיות, הן בשל עוצמתו, סחירותו, היותו המטבע "הכי קשה ", ומעורבות רבה של חברות אמריקאיות והממשל האמריקאי ( שסייע כאמור למדינות רבות בעולם ) בהרבה מן העיסקאות , תרמו את שלהן לקביעת הדולר כמטבע כמעט יחיד לעסקאות. לאחר תקופת שיקום ובניה של 30-20 שנה (בכל מדינה זה לקח תקופה אחרת ) החלו המדינות ששוקמו "להרים ראש " ולפתח זהות כלכלית משלהן. אז גם החלו הדיבורים לראשונה על יצירת גושים מדיניים - כלכליים כמשקל נגד לארה"ב, במיוחד באירופה. זה התחיל בהסכמים מוניטריים פנים אירופאים ( " הסכם הנחש ") , אחר כך הגירסה הראשונה למטבע אירופאי -האקו , ומ - 2002.1.1 האירו.
"בדרך" היתה תקופת האטה ומיתון לא קלה בעולם שהחלה בתחילת שנות השבעים בשל משבר האנרגיה שנבע מעליה דרמטית (במונחי אותה תקופה, היום זה נראה אחרת ) במחירי הנפט . ככל שהתפתחו המדינות החזקות, הפגינו שיעורי צמיחה מרשימים, שלטו בשיעורי אינפלציה נמוכים יחסית , שיעורי אבטלה סבירים, גרעון תקציבי נמוך, ונוצרו עודפים במאזן הסחר הבינלאומי, זה השליך על חוזק המטבעות של אותן מדינות בשוק הבינלאומי והמטבע הפגיע ביותר מכך היה הדולר שהרי מדובר במשחק סכום אפס. כלומר, אם צד אחד מתחזק הרי זה על חשבון הצד השני שנחלש.
וזה מביא אותי ללוגיקה שאני מבקש להציג שממנה ניתן אולי להקיש על הצפוי לדולר. וזו ההזדמנות לומר לקורא הנאמן שהיה אתי עד כה ולא נרדם , שטעיתי רבות בחיי ואני מניח שזה לא הולך להשתפר.. .. העולם עובר בעשרים השנים האחרונות תמורות מדהימות בזמן קצר מאד יחסית . האינטרנט למשל שהיום הוא פריט חובה בכל בית, נולד רק לפני כ 15 שנה.ההפרטות האדירות שנעשו בעולם, עליית מדינות ענק "רדומות" כמו הודו וסין (כשליש מאוכלוסית העולם ), נפילת הקומוניזם,השינויים הגיאו פוליטיים בעולםׁ ( נשברה המערכת הדו קוטבית ) ,הצמיחה המהירה במדינות העולם השלישי כמו אמריקה הלטינית, מזרח אירופה, הודו וסין, העליה החדה ברמת ההשכלה ורמת החיים במדינות אלה ,השינויים הטכנולוגיים המהירים, המידע הנגיש שזורם בזמן אמת, השקיפות המלאה ועוד הרבה סיבות טובות אחרות יצרו מצב שהעולם שמחוץ לארה"ב החל "להרים ראש", להתחזק,להיות פשוט עצמאי יותר.
כל התארגנות כלכלית ,כמו הסכמים מוניטריים, הסכמי סחר ומכס (כמו גאא"ט) ,התעצמות כלכלית, עליה ברמת החיים, עליה ברמת ההשקעות והנזילות, היוו מסמר נוסף בארונו של הדולר.
אם בעבר היה ברור שכל עיסקה מסחרית בינלאומית נקובה בדולר אמריקאי, הרי שהיום זה כבר לא חד משמעי. חלק גדול מההסכמים כבר ביורו, פאונד אנגלי וכו'. עסקאות נדל"ן באירופה הם מזמן ביורו, יתרות מט"ח של מדינות שבעבר היו רק בדולר, כבר גולשות למטבעות אחרים במיוחד היורו. אפילו עסקאות נפט כבר מתחילות להתבצע ביורו, כך שההגמוניה הבלתי מעורערת של הדולר בשלבי כרסום מתמשכים מזה כעשרים שנה והתהליך לדעתי רק מתעצם.
לפני כ 4 - שנים היה צריך לשלם 5 ₪ לדולר, היום מספיק כ - 5.3) ₪ ויש ימים שבהם נקבל גם עודף...), לפני 5 שנים היה צריך לשלם רק 5.1 $ כדי לקבל פאונד אנגלי, היום 2 $ לא יספיקו.אגב, לפני כעשרים שנה כשהדולר היה בשיאו היחס היה כמעט 1 דולר לפאונד, נשמע הזוי מעט..לפני 5 שנים על כל יורו הספיקו 85 סנט אמריקאי, היום צריך כ - 6.1 .$אלה דוגמאות מתקופות שונות שממחישות את התהליך הרציף של השחיקה בשער הדולר מזה כעשרים שנה, שהתעצם במיוחד ב 5 השנים האחרונות. הסיבות שאנו נוהגים לייחס לחולשת הדולר היום כמו גרעון תקציבי, גרעון מסחרי, מלחמת עיראק, התחזקות הכלכלות בעולם השלישי וכו' , עלית מחירי הסחורות והאנרגיה, הכל טוב ונכון להיום ויפה. אך הניתוח הוא יותר עמוק לדעתי והוא נעוץ בניתוח שהצגתי לגבי ההסטוריה. לימוד הנושא ותמימות דעים לגבי המסקנות אמור להביא בהכרח למסקנה המתבקשת , שהדולר כנראה ימשיך להתדרדר.
נכון מעת לעת הוא (הדולר ) מתעורר, משתעל קצת, מבקש שיביאו לו משהו לשתות, אך שוב נופל ונרדם עד הפעם הבאה שהוא יתעורר ויעלה מעט.וכך בתנועת מסור משונן עם שיפוע כלפי מטה הוא בקו מגמה יורד עם תיקונים קלים מעת לעת , אך חוזר לסורו אחר כך וממשיך בדרכו כלפי מטה. אני לא רואה בשנים הקרובות שינוי דרמטי במגמה פרט לתיקונים שנובעים מארועים נקודתיים.
יש איומים נוספים על הדולר שאורבים מעבר לפינה, כמו שחרור היואן הסיני משערו שכיום נקבע על ידי הבנק המרכזי ולא על ידי כוחות השוק.יש תחושה שבעת שישוחרר ושערו יקבע על ידי כוחות השוק, הוא יתחזק משמעותית מול הדולר. (זוכרים ,משחק סכום אפס ,) כמו כן יש דיבורים על הסטת כספים של רזרבות
של בנקים מרכזיים מהדולר ליורו , אפשרות להאטה חריפה מהצפוי בשוק האמריקאי, חשש מהתנהגות שוק הנדל"ן , עלייה נוספת במחירי הסחורות והאנרגיה שיכולה בנקודה מסוימת (מסה קריטית) לגרום לאינפלציה והאטה כלכלית והמשק האמריקאי להזכירכם הוא יעד היצוא מספר אחד בעולם, למרות המצב המתואר.
מה עושים ? בסדר, שכנעת, עשית לנו רע על הנשמה, מה עכשיו ?
קודם כל לדעתי יש להשתחרר בכל הזדמנות שניתן מההצמדה לדולר, כמו בנדל"ן. כולל בשכירות. אנו חיים בסביבה שקלית ואין שום סיבה במשק כמעט ללא אינפלציה לקבוע מחירים בדולרים. ברור שיש כאן תמונת ראי, אם לאחד זה טוב, לשני זה רע ( זוכרים משחק סכום אפס . ) ? אולם כדי להקטין הסיכון לשני הצדדים יש לקבע עיסקה בשקלים ובכך להימנע מפגיעה באחד הצדדים. אם חייבים להיות צמודים לדולר (עקב התחייבות למשל ) ניתן לעשות עסקאות אקדמה (פורוורד ), לרכוש חוזים, או אופציות על הדולר. לרכוש נכסים פיננסים שנותנים הצמדה לדולר כמו פקדונות דולריים בבנק, קרנות נאמנות מתמחות/אינדקסיות, תעודות סל, אג"ח שטרי אוצר אמריקאי (בעיקר בהשקעות לטווח ארוך,
פשוט כי הוצאות העיסקה גבוהות יחסית לארץ ,) אג"ח נקוב בדולר בישראל , או במידה ומקבלים בטחונות הולמים , פשוט להקדים תשלומים שצמודים לדולר. הסיכון בהצעה זו שאם הדולר ימשיך וירד הפסדנו אפשרות להנות מרווחים אלטרנטיביים במכשירים פיננסים שיקליים או אג"ח חסר סיכון. אני מציע כאמור מכשירים אלה רק למי שמחויב להיות צמוד לדולר מסיבה כל שהיא. כמובן שאפשר גם לראות את הדולר כספקולציה למי שמאמין בדולר במיוחד לטווח הארוך. וכבר ציינתי בתחילת הכתבה שטעיתי לא מעט בחיי ויש להתייחס לדעותי בערבון מוגבל.
אפשר להרוויח באותן נקודות פיתול של הדולר בהן עשה מהלך של תיקון ולהנות מזה, אולם כספקולציה. יש קרנות נאמנות דולריות ( קרנות פצ "מ ) בהן אין פער בין קניה ומכירה , מה שמאפשר גיחה קצרה לדולר
לסיבוב מהיר.
אפשר לבנות איסטרטגיות על הדולר לכל תסריט אפשרי, אולם מומלץ לא לעשות זאת לבד, אלא בסיוע אנשי מקצוע מורשים ומיומנים עקב הסיכון הנילווה לפעילות הניגזרות. יש גם קרנות נאמנות שמתמחות בכך.

הכותב משמש כיו"ר שוורץ שוקי הון ואין לראות את האמור בכתבה כיעוץ, אלא הבעת דעה אישית שאינה מחייבת. מומלץ לכל אחד שיפנה ליועץ מורשה שיתאים לו את השקעתו לפי צרכיו ואפיוניו כמשקיע. כמו כן בשל עיסוקו יתכן ולכותב יש עניין אישי בדברים שנכתבו במאמר. הדברים משקפים את דעת הכותב ליום כתיבתם ( ספטמבר 2007 (ויכולים להשתנות בעתיד בלי שהקורא ידע על כך.